петък, 26 октомври 2012 г.

Майки на протест – сега остава някой да ги чуе





В началото на седмицата и майките от Сандански решиха символично да покажат, че се присъединяват към националния протест на родителите, целящ да фокусира вниманието на правителството върху техните проблеми. Броят на събралите се пред сградата на общинска администрация жени, бе не повече от петнадесет. Малко, но за град, в който голяма част от обществото спи непробудно от години, все е нещо. Изтърпявайки насмешливите погледи на една част от общинска администрация, която по това време излизаше в заслужената си обедна почивка, събралите се майки – настоящи и бъдещи, заявиха, че напълно подкрепят исканията на протестиращите в цялата страна. А именно – увеличаване на детските надбавки, които от години са „замръзнали” на 35 лева и изравняване на майчинството през втората година, което сега е 240 лева, с минималната работна заплата, която от началото на следващата година ще стане 310 лева. Още повече, че в публикувани преди дни данни, стана ясно, че прагът на бедност през следващата година у нас ще бъде 241 лева.
Разбира се, часове след протестите, състояли се в по-големите градове на страната, прозвуча и очакваният отговор на министър Тотю Младенов. Пари няма – майките да се връщат по-рано на работа, а за целта правителството ще им построи нови детски ясли и детски градини. Чуха се и познатите аргументи – в България майчинството било най-дълго, в другите държави било в пъти по-кратко. И в пъти по-добре платено обаче. Напомнено бе, че през първата година от отглеждане на детето, майките получават 90% процента от размера на заплатата, на която се осигуряват. А колко от тях са осигурявани на минимална работна заплата?! Много, защото ако в големите градове заплащането е горе-долу, в провинцията положението съвсем не е софийско.
Май е време някой да вземе да покаже как точно се отглежда дете с мизерната сума от 240 лева. Какви точно финансови тънкости и акробатики трябва да усвоиш, за да се справиш. Да подсигуриш необходимите ежедневни консумативи, здравословна храна/което никак не е евтино/ и да облечеш и обуеш детето. Да остане и за теб нещо. А ако бащата не взима заплата от поне 1000 лева, да оставиш нещичко и за семейния бюджет – ток, вода, телефон.
В тази държава безсмислени реалити програми - колкото щеш! Ами да ни направят едно, в което нагледно да покажат как да харчим разумно сумата от 240 лева и да не мрънкаме много. Дебати и дискусии се правят за всичко – ще го има ли АЕЦ –а и ЯЕЦ-а, добра ли е реколтата от краставици, домати и чушки, каква точно комисия трябва да се създаде за разследването на поредния политически скандал, как да слеем един национален празник с няколко работни дни и да си направим една малка ваканция, и т.н и т.н.
За увеличение на парите за отглеждане на дете обаче дори не се умува, защото строгата финансова дисциплина на правителството въобще на го позволява. Въпреки, че някъде финансовата дисциплина далеч не е толкова строга – все се намират министерства, агенции и администрации, които тихомълком прибират т.нар. ДМС – та или допълнително материално стимулиране. Но те са друга бира, както се казва.
И докато чакат полезни съвети /защото увеличение на парите едва ли ще има/, майките ще трябва де справят някак. Как?! Само те се знаят.



P.S Протестиращите майки едва ли имат нещо против изграждането на магистрали и мостове. Просто, голяма част от тях могат да ги видят само по телевизията.


Ваня Христова

Няма коментари:

Публикуване на коментар